4.6 C
New York
Wednesday, June 19, 2024

‘Breath of Life’ leads 2024 AMVCA with 5 awards — see the full list of winners

Date:

Share post:

The African Magic Viewers Choice Awards was held on Saturday, May 11, 2024, at the Eko Hotel, Lagos, bringing the best cinema creators in Africa under a single roof.

The Prime Video original, “Breath of Life,” with five wins, emerged as the top winner of the night, sweeping major categories including Best Supporting Actress, Best Supporting Actor, Best Lead Actor, Best Director, and Best Movie.Breath of life

Though the nominations initially favored “Over the Bridge,” which secured 12 nominations, and “Mami Wata,” with 11 nominations, “Breath of Life” stole the spotlight with its remarkable achievements.

Chimezie Imo, who portrayed a lead role in “Breath of Life” alongside Wale Ojo, received the Trailblazer Award, adding another prestigious trophy to the film’s accolades.

Also, read; Uganda Commences 9th Population Census

Other notable winners include “Over the Bridge” and “Jagun Jagun,” both securing two awards each. However, the critically-acclaimed black-and-white fantasy thriller “Mami Wata” clinched only one award for Best Makeup.'Breath of Life' leads 2024 AMVCA with 5 awards — see the full list of winners

Here’s the complete list of winners for the 2024 AMVCA:

Best Makeup

  • Francesca Otaigbe (Over the Bridge)
  • Campbell Precious (Mami Wata) – Winner
  • Hadizat Gambo (Mojisola)
  • Hakeem Onilogbo (Jagun Jagun – The Warrior)
  • Feyisayo Oyebisi (A Tribe Called Judah)

Best Art Direction

  • Blood Vessel (Victor Akpan)
  • Over The Bridge (Abisola Omolade) – Winner
  • Breath of Life (Okechukwu Frost Nwankwo, Kelechi Odu)
  • The Black Book (Pat Nebo and Chima Temple)
  • Jagun Jagun: The Warrior (Tunji Afolayan)
  • Mami Wata (C.J Fiery Obasi)
  • Omen (Eve Martin)

Best Costume Design

  • Demola Adeyemi (Over The Bridge)
  • Bolanle Austin Peters, Ituen Basi, Folake Coker and Clement Effanga (Funmilayo Ransome-Kuti)
  • Lola Awe (Jagun Jagun: The Warrior) – Winner
  • Bunmi Demilola Fashina (Mami Wata)
  • Daniel Obasi (Breath of Life)

Best Writing TV Series

  • Skinny Girl in Transit (Season 7)
  • Wura (Season 2)
  • Visa on Arrival
  • MTV Shuga Naija
  • Volume – Winner
  • Masquerades of Aniedo
  • Slum King

Best Writing in a Movie

  • Breath of Life (BB Sasore)
  • Over The Bridge (Tosin Otudeko)
  • Funmilayo Ransome-Kuti (Tunde Babalola) – Winner
  • Jagun Jagun: The Warrior (Adebayo Tijani)
  • Afamefuna (Anyanwu Sandra Adaora)
  • A Tribe Called Judah (Olufunke Ayotunde Akindele, Collins Okoh and Akinlabi Ishola)
  • Mami Wata (CJ Fiery Obasi)

Best Sound Design

  • Ava Momoh (Over the Bridge)
  • Daniel Pellerin and Amin Bhatia (Kipkemboi)
  • Grey Jones Ossai (Blood Vessel) – Winner
  • Grey Jones Ossai (Breath of Life)
  • Samy Bardet (Mami Wata)'Breath of Life' leads 2024 AMVCA with 5 awards — see the full list of winners

Best Editing

  • Chuka Ejorh And Onyekachi Banjo (Over The Bridge)
  • Holmes Awa (Breath of Life)
  • Alex Kamau And Victor Obok (Volume)
  • Dayo Nathaniel (Ogeere – Earth)
  • Antonio Ribeiro (The Black Book) – Winner
  • Nathan Delannoy (Mami Wata)

Best Indigenous Language Film (West Africa)

  • Mami Wata (CJ Fiery Obasi)
  • Jagun Jagun (Femi Adebayo) – Winner
  • Ijogbon (Kunle Afolayan)
  • Orisa (Odunlade Adekola)
  • Nana Akoto (Kwabena Gyansah)

Best Indigenous Language Film (East Africa)

  • Where The River Divides
  • Ormoilaa Ogol (The Strong One) – Winner
  • Wandongwa
  • Nakupenda
  • Itifaki

Best Indigenous Language Film (South Africa)

  • Service To Heart
  • Uncle Limbani
  • Motshameko O Kotsi – Winner

Best Documentary

  • Ormoilaa Ogol (The Strong One)
  • Lobola, A Bride’s True Price? – Winner
  • Empalikino (Forgiveness)
  • The Water Manifesto: Osun (Water for Gold)
  • Sowing Hope

Best Cinematography

  • Mami Wata (Lílis Soares)
  • Blood Vessel (Gideon Chukwu)
  • Over The Bridge (KC Obiajulu) – Winner
  • Breath of Life (Ola Cardoso)
  • Jagun Jagun – The Warrior (Adeoluwa Owu)
  • Ijogbon – Chaos (Adekunle Nodash Adejuyigbe)
  • Omen (Joachim Philippe)

Best Indigenous M-Net Original

  • The Passenger
  • Nana Akoto
  • Apo
  • Irora Iya – Winner
  • Love Transfusion (Kiapo Cha Damu)

Best Digital Content

  • National Treasure – Adebola Adeyela (Lizzy Jay)
  • Medical Negligence and Copyright Infringement – Isaac Ayomide Olayiwola (Layi Wasabi) – Winner
  • Hello Neighbour – Elozonam Ogbolu, Lina idoko and Jemima Osunde
  • The Boyfriend – Maryam Apaokagi-Greene

Best Short Film

  • T’egbon T’aburo
  • Broken Mask – Winner
  • Eighteenth Year
  • Man and Masquerades
  • A Place Called Forward

Best Unscripted M-Net Original

  • What Will People Say
  • The Irabors’ Forever After
  • Nwuyee Bekee (Foreign Wives) – Winner
  • Date My Family Zambia
  • Royal Qlique (Season 2)

Best Scripted M-Net Original

  • Slum King – Winner
  • Half Open Window
  • Itura
  • The Passenger
  • Magic Room

Best Supporting Actress

  • Joke Silva (Over the Bridge)
  • Fathia Williams (Jagun Jagun – The Warrior)
  • Bimbo Akintola (The Black Book)
  • Genoveva Umeh (Breath of Life) – Winner
  • Eliane Umuhire (Omen)
  • Tana Adelana (Ijogbon – Chaos)
  • Ejiro Onojaife (The Origin: Madam Koi Koi)

Best Supporting Actor

  • Alexx Ekubo (Afamefuna)
  • Demola Adedoyin (Breath of Life) – Winner
  • Itele d Icon (Jagun Jagun: The Warrior)
  • Gregory Ojefua (This is Life)
  • Timini Egbuson (A Tribe Called Judah)
  • Levi Chikere (Blood Vessel)
  • Ropo Ewenla (Over the Bridge)

Trailblazer Award

  • Chimezie Imo – Winner

Industry Merit Award

  • Idowu Philips (Iya Rainbow) – Winner
  • Richard Mofe-Damijo – Winner

Best Lead Actress

  • Segilola Ogidan (Over the Bridge)
  • Lucie Debay (Omen)
  • Omowunmi Dada (Asiri Ade)
  • Ireti Doyle (The Origin: Madam Koi Koi)
  • Adaobi Dibor (Blood Vessel)
  • Evelyne Ily (Mami Wata)
  • Kehinde Bankole (Adire) – Winner
  • Funke Akindele (A Tribe Called Judah)

Best Lead Actor

  • Wale Ojo (Breath of Life) – Winner
  • Stan Nze (Afamefuna)
  • Marc Zinga (Omen)
  • Gideon Okeke (Egun)
  • David Ezekiel (Blood Vessel)
  • Richard Mofe Damijo (The Black Book)
  • Adedimeji Lateef (Jagun Jagun – The Warrior)
  • Gabriel Afolayan (This is Lagos)

Best Multichoice Talent Factory Movie

  • Grown
  • Her Dark Past – Winner
  • Somewhere in Kole
  • Full Time Husband
  • The 11th Commandment
  • Mfumukazi

Best Movie

  • Funmilayo Ransome-Kuti
  • Breath of Life – Winner
  • Over The Bridge
  • Blood Vessel
  • A Tribe Called Judah
  • The Black Book
  • Mami Wata

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Related articles

‘I’m Good at Picking Men’ – Grammy-Winning Singer Tems Shares Dating Insights

Grammy-winning Nigerian singer, Temilade Openiyi, known professionally as Tems, has opened up about her knack for selecting the...

Sean ‘Diddy’ Combs Issues Apology Following Release of 2016 Assault Video

Sean "Diddy" Combs issued a public apology on Sunday after CNN released a hotel surveillance video showing him...

Stunning Styles Dominate the Red Carpet at the 2024 AMVCA

The Tenth Africa Magic Viewer’s Choice Awards (AMVCA) dazzled spectators as stars of the African movie and entertainment...

South African Actor Mpho Sebeng Dies Tragically in Car Accident

South Africa is reeling from the devastating loss of beloved actor Mpho Sebeng, who tragically passed away in...